stavební pozemky a jak působí zóny na stromy

Než se něco koupí, je dobré vědět, co vlastně kupujeme. Toto pravidlo je obzvlášť důležité při koupi pozemku. Před projektovou dokumentací si zmapovat pozemek a na dobrých místech si umístit ložnice. Někdy metr hodně pomůže.

Často říkám, že zóny jsou vidět. Mnohokrát jsem byl na pozemku, kde na první pohled nebylo vše v pořádku. Hodně nám napoví stromy. Pokud je strom zasazený na zóně, tak má tendenci se špatnému místu vyhnout. To můžete vidět například na jeho kmeni, který roste nakřivo. Pak jsou stromy skoro ležaté, někdy na nich jsou vidět různé boule nebo nezvyklé zakřiveniny. Také se stromy často stáčí do vrtule. Nikdo z nás nechce zasadit špatný strom, a tak bychom si vždy měli vybírat dobrý základ. To platí i u lidí. Potkal jsem několik lidí, kteří mi ukazovali místa, na kterých zasadili několik stromů, ale ty vždy uschly. Problém nebyl v odrůdě nebo špatné péči, ale právě v zónách.

Spolupracuji s některými projektanty na Moravě i v Čechách. Naše spolupráce spočívá v tom, že se setkáme na pozemku, kde se má stavět. Zde se vyznačí místo, ve kterém by měl dům stát, a následně zjistím zóny a vše zakreslíme do plánu. Je dobré zohlednit místa, na kterých člověk tráví tři hodiny a vice času jako je ložnice, dětské pokoje, obývák, pracovna. Do špatných mist se umístí schodiště, záchody, koupelny, šatny aj.

Před deseti lety jsem navštívil jednoho staršího pána, který po mě chtěl změřit svůj byt. Když jsem prošel byt, tak mi řekl, že by byl rád, kdybych mu svá zjištění zakreslil do plánu. Jakmile jsem tak učinil, řekl, že býval projektant a před čtyřicetipěti lety si stavěli svépomocí bytovku. V té době si nechal pozemek změřit proutkařem panem Gregůrkem z Hradčovic a podle toho celou bytovku postavili. Když jsme porovnali jeho a mé měření, zjistili jsme, že se plány shodují. Pán měl téměř osmdesát let a nikdy neměl žádný větší zdravotní problém. Pro mě samotného to bylo příjemné překvapení.

Pozemky obrazek Pozemky obrazek Pozemky obrazek

nabízím

průzkum domu, bytu a pozemku
posouzení oblasti pro plánovanou výstavbu rodinných domů, bytů
přednáškovou činnost
poradenství v této oblasti